A bálna ugyebár bazi nagy állat. Vadászata nehéz, veszélyes és hosszadalmas művelet. Sok kitartást, sőt, eltökéltséget kíván meg. A múltban a bálnát elsősorban a zsírjáért vadászták, a grínpíszgázoló japán kortársakat most mellőzzük.
Mivel én is a bálnazsír lecsapolására török, felmerül néhány égető kérdés. Először is, vajh mennyi zsír van a bálnán? Az ránézésre megmondható, hogy kurva sok. De ez nem elég, hogyismondjam, tudományos. Továbbá hogyan mérhető meg?
Első körben Ahab kapitány megmérte a bálnát. A nagytermetű hájas emlős teljes testtömege 90 kilónak bizonyult. Szuper, rengeteg zsír! De mennyi pontosan? Ahab kapitány személyi trénerként közelebbről is szemügyre vette Moby Dick-et. A fehér bálna BMI mutatója 30, vagyis szegény jószág elhízott. A tudósok szerint 61 és 76 kiló között lenne normális a testtömege, vagyis legalább 14 kiló hájból lehet töpörtyűt sütni. Ez azonban statikus módszer, és semmit sem mondd bálnánk fittségéről, híresen nehéz csontozatáról. A lefejthető zsírrétegek pontos mennyiségéhez kell a bálna összes zsírtartalma, a testtömeg százalékában.
Második nekibuzdulásra Ahab kölcsönkapott Zolitól egy callipert, azaz hájmérő csipeszt. A lecsupaszított emlős testének különböző pontjain összecsípte a zsírtengert, és osztott-szorzott. Tíz ponton méricskélt, ötféle kalkulációt alkalmazott. Az eredmények 22,38% és 26,84% között szórtak, 24,54%-os átlaggal. A bálna szikár, zsírmentes nettó testtömege 68 kiló volna, ami a szükséges minimális zsírral együtt 73 kilót tesz ki. Egy atletizáló bálna esetében 79 kiló még megengedett, a fittségi küszöb pedig 83.
Jó hír: a galád BMI módszerrel szemben testzsír-alapon a bálna jelenlegi tömege már az elfogadható sávon belül van! :-D
Összefoglalva: bálnánk sikeres zsírtalanításához minimálisan 7 kilót kell lehasítani a testéről, de igazából nem ártana további 4 kiló. A hátralévő 11 hét a minimális cél teljesítésére elegendőnek tűnik, főleg az első négy héten leadott 5 kiló ismeretében. Talán még a 79 kilóra csoffadásom sem kizárt, bár erre azért nem fogadnék nagy összegben.
(Zoli, az egypontos mérés 25,6%-ra jött ki, vagyis kb. 4%-al tért el a sokpontos mérések átlagától. Szerintem nyilvánvaló túlsúly esetén nem érdemes pöcsölni a bonyolult metódussal.)